Palemono keramika

Palemono keramika

Kita stotelė - Palemonas. Buvusi stambiausia Lietuvos plytinė ir vienas įdomesnių tarpukario Lietuvos istorijos fragmentų.

Palemonas – Kauno miesto dalis, kuri daliai miestiečių asocijuojasi su pramone, geležinkeliu bei nemaža keramikos gamykla. Nors kituose mikrorajonuose gyvenantys kauniečiai čia užklysta rečiau, tačiau vykdami traukiniu į Vilnių, pažvelgę pro dešinės pusės langus turėjote atkreipti dėmesį į didžiulius elevatorius, užrašą raudonomis raidėmis “Keramzito cechas” bei didelę teritoriją šalia geležinkelio užimančią gamyklą, paskendusią savose dulkėse ir menančią tarpukario Lietuvą.


Mūrinė Lietuva

1937 m. tuometinėje nepriklausomoje Lietuvoje mūrinė statyba miestuose sudarė 38, o kaimuose bei miesteliuose siekė vos 6 procentus. Plytų visuomet trūko, mūrinės statybos amatininkų taip pat, o mediena visada buvo pigesnė statybinė medžiaga. Dėl šių priežasčių, įsitikinimo, kad mūriniai pastatai sveikesni, tinkami tik miestuose bei įsivaizdavimo, jog Lietuvoje esą labai daug miškų, žmonės dažniau rinkosi statyti būtent medinius būstus. Siekiant išspręsti susidariusią situaciją, plėsti statybinių medžiagų pramonę bei modernizuoti Lietuvą, iškelta “mūrinės Lietuvos” idėja.

XX a. 4 dešimtmetis, S. Petrausko nuotrauka
XX a. 4 dešimtmetis, S. Petrausko nuotr.

1937 m. tai tapo valstybine programa. Norėta visoje Lietuvoje medinius namus pakeisti mūriniais. Mūras, kaip statybinė medžiaga, pasirinktas dėl to, kad Lietuvoje gausu raudonojo molio plytoms gaminti. Buvo apskaičiuota, kad mūrine Lietuva turėtų tapti iki 2000 – 2030 metų. Tokiam tikslui pasiekti nurodytas poreikis per metus pagaminti 300 milijonų plytų (200 mln. kaimo ir 100 mln. miesto statybai). Tuo metu buvo pagaminama vos 64 mln. (24 mln. pagamino 263 kaimo plytinės ir 40 mln. – 40 pramoninių plytinių), todėl pradėta intensyviai statyti kaimo plytines ir plytų fabrikus. Štai, nuo 1936 iki 1938 m. pradėjo veikti 36 naujos kaimo plytinės, o plytų produkcija beveik padvigubėjo, tačiau svarbiausią vaidmenį masiniame plytų gaminime vaidino akcinė bendrovė “Palemonas”, kuri buvo įvardijama kaip stambiausia plytų gamintoja šalyje. “Mūrinės Lietuvos” programą nutraukė prasidėjęs antrasis pasaulinis karas.

Knygos "Mūrinės statybos ugdymo planas" viršelis. Kaunas, 1938

Palemono keramikos gamykla

Vienas pagrindinių “Mūrinės Lietuvos” simbolių – Palemono keramikos gamykla laikyta viena didžiausių ir moderniausių pramoninių plytinių Lietuvoje, tarpukario Lietuvoje galėjusi pagaminti apie 10 mln. plytų bei 1,5 mln. čerpių per metus ir, teigiama, pagaminusi beveik 10% visų Lietuvos plytų. Gamybai naudotas molis iš Neveronių bei Karčiupio karjerų. Sovietmečiu gamykla praplėsta naujais cechais, tunelinėmis krosnimis, pradėtas gaminti keramzitas. Manoma, kad Palemone pagamintomis plytomis pastatyta didžioji Kauno mūrinių pastatų dalis.

  • 1922 m. brolių Vailokaičių, kalnų inžinieriaus Vlado Geigos ir kitų verslininkų su 1 200 000 litų kapitalu įsteigta akcinė bendrovė “Palemonas”.
  • 1923 m. baigta statyti ir pradėjusi veikti itin moderni gamykla pagamina 923 tūkst. vienetų plytų.
  • 1922 – 1933 m. pagaminta 56,4 mln. plytų.
  • 1940 m. per vieną sezoną pagaminama maždaug 35 mln. plytų, 7 mln. čerpių ir 3 mln. drenavimo vamzdžių.
  • 1958 m. nutraukta čerpių gamyba.
  • 1961 m. įkurtas pirmasis keramzito cechas.
  • 1963 m. sovietiniais laikais pakeistu pavadinimu Palemono plytų-čerpių gamykla per metus pagamindavo virš 72 mln. plytų, t.y. 5000 per valandą.
  • 1983 m. įsigyti itališki „Morando“ įrenginiai ir atkurta čerpių gamyba.
  • 1992 m. įmonė privatizuota ir tapo AB „Palemono keramika“.
AB „Palemonas“ reklaminis blankas. M. Drėmaitė, „Progreso meteoras. Modernizacija ir pramonės architektūra Lietuvoje 1920–1940“. Vilnius, 2016 m.
AB „Palemonas“ reklaminis blankas. M. Drėmaitė, „Progreso meteoras. Modernizacija ir pramonės architektūra Lietuvoje 1920–1940“. Vilnius, 2016 m.

Įdomu tai, kad tarpukariu 4-5 kilometrų spinduliu aplink gamyklą gyvenę darbuotojai buvo skatinami net iki 50 proc. atlyginimo siekiančiomis premijomis, kurių dydis taip pat priklausė ir nuo to, kiek dienų darbininkas neatvyko į darbą. Fabrikas Palemone uždraudė restoranus ir kazino, siekdamas saugoti darbininkų sveikatą. Išdirbę 10 metų, turintys nuosavą sklypą, darbuotojai gaudavo 20 tūkst. plytų pasistatyti būstą.

PAPILDYTA 2022.05: “Palemono keramikos” plytos naudotos ir statant Vilniaus termofikacinę elektrinę nr. 2. Atidžiau apžiūrėjus jos fasadą, galima aptikti įrodymų.

Buvusi didžiausia plytinė nebegamina plytų

Palemono keramikos geri laikai, panašu, liko praeityje. Apsilankius gamyklos teritorijoje, pasitinka neįprasta ramybė ir sustojusio laiko jausmas. Nors atidžiau neįsižiūrėjus, būtų sunku pasakyti, dalis pastatų jau senokai nebėra naudojami. Teritoriją kaip trumpesnį kelią naudoja vietiniai gyventojai, dūmai iš didžiosios dalies kaminų neberūksta, o jei ir pradeda rūkti, pasipila skundai kauniečių naujienų portaluose. Buvusi viena didžiausių plytinių, gamykla šiuo metu plytų nebegamina. Tiesa, šiais metais buvo ilgesniam laikui, mano žiniomis, bent iki naujųjų metų prikeltas vienas iš keramzito cechų su tunelinėmis krosnimis, taip pat iki šiol vykdoma molio miltų ir ateityje planuojama keramzitinių blokų gamyba. Žiniasklaidoje įmonės vardas dažniausiai minimas pranešant apie gamyklos krosnyse sudegintas cigaretes bei kontrabandą.

Gamyklos kiemas
Gamyklos kiemas

Tiek veikiančioje, tiek nebenaudojamoje teritorijos dalyje pavyko rasti skirtingo laikmečio pastatų. Buvo įdomu sužinoti kiekvieno iš jų paskirtį, kas juose slypi ir palyginti su ankstesniais apsilankymais Palemone.


Nuotraukose parodytos gamyklos dalys, kurios, mano manymu, labiau susiję su “mūrinės Lietuvos” programa ir plytų gamyba. Likusios dalys besidomintiems miesto tyrinėjimu, pasidairius kolegų skelbtose publikacijose turėtų būti žinomos ir matytos. Kitu atveju, straipsnio pabaigoje paliksiu jūsų dėmesio vertas nuorodas.


Zigzaginių degimo krosnių pastatas

Šiuo metu visoje gamyklos teritorijoje likę tik trys autentiški pastatai, šis pastatas vienas jų, o visa kita pastatyta sovietmečiu. Įdomu tai, kad, nors iš iššorės atrodo kitaip, pastatas iš esmės turi tik vieną aukštą.

Zigzaginių degimo krosnių pastato fasadas
Be abejo mūrinis pastato fasadas.
Griovimo darbų atliekos
Žvalgantis aplink pastatą nesitiki viduje rasti ko nors įdomaus.
Zigzaginių degimo krosnių pastato šonas
Visgi pirmas įspūdis stipriai apgaulingas.

Šio pastato išskirtinumas – viskas vienoje vietoje. Apačioje įrengtos zigzagais išsidėsčiusios krosnys, kuriose buvo degamos plytos, o virš krosnių iki pat stogo įrengtos medinės džiovyklos, kurioms buvo panaudojamas karštis, sklindantis nuo tų pačių, po jomis esančių degimo krosnių.

Zigzaginių degimo krosnių pastato pirmasis aukštas
Viduje aplink krosnis išsidėstę ilgi praėjimai.

Įdomu tai, kad šiame pastate visas darbas praktiškai buvo atliekamas darbuotojų rankomis. Galima atkreipti dėmesį į plytų iškrovimą iš krosnies, kuris dėl aukštos temperatūros turėjo pareikalauti darbininkų ištvermės.

Zigzaginiai tuneliai krosnių viduje
Krosnių viduje – zigzaginiai tuneliai. Čia buvo degamos plytos.
Virš degimo krosnių matomos buvusios džiovyklos
Virš degimo krosnių ir minėtos džiovyklos.

Virš krosnių buvo įrengta kuro padavimo sistema. Nedideliais vagonais kuras būdavo atvežamas iki reikiamos vietos ir išpilamas. Už tokį procesą buvo atsakingas degikas.

Kuro vagonai
Tarp krosnies ir medinio džiovyklų karkaso – kuro vagonai.
Medinė džiovyklų konstrukcija
Medinė džiovyklų konstrukcija tęsiasi iki pat stogo.
Laiptinė
Galima pasilypėti aukščiau.
Džiovyklų konstrukcija
Konstrukcijos viduje.
Plytų vežimėlis džiovykloje
Čia išlikusi dalis gamyboje naudotos įrangos.
Džiovykla iš apačios
Mistinė vieta.
Koridorius
Grįžus žemyn galima užklysti į dar vieną pastato dalį.
Laboratorinė įranga
Čia galima rasti nedidelę laboratoriją.
Termostatas
Termostatas bei kita likusi įranga.
Antspaudai ir formos keramikos gaminiams
Kitame kabinete likę antspaudai ir formos keramikos gaminiams.
Antspaudas “Priešgaisrinei apsaugai 70”
“Priešgaisrinei apsaugai 70”
Tekstilė "Dadu" dėžėje
Šokoladiniai skudurai.
Metalinės darbuotojų spintelės
Pakeliui link tualetų išlikusios ir darbuotojų spintelės.

Plytų cechas

Pakankamai neseniai ši vieta buvo pilnai veikianti, todėl labai nustebau pamatęs tai, kas iš jos liko dabar. Keista ir ironiška, tačiau, kaip jau minėjau, šiuo metu Palemono keramikos gamykloje plytos nebėra gaminamos. Tai patvirtino ir pačios įmonės administracija. Šis cechas, o tiksliau, tai kas liko – vieta, kurioje plytos ir “gimdavo”.

Ardomas cechas
Netikėtas vaizdas pažvelgus pro durų plyšį.
Ardomas cechas
Ardomas cechas
Vis dar naudojami cecho kabinetai
Nepaisant griovimo, likusiuose cecho kabinetuose vis dar dega šviesos.
Katė ceche
Vietinė gyventoja taip pat dar neišsikraustė.
Įsakymų lenta ir pranešimas apie regos patikrą
Įsakymas.
Išlikusi cecho tvorelė
Buvusio cecho akcentas.

Gretimas cechas

Laimė, su plytų cechu koridoriumi sujungtas, šis cechas ekskavatoriaus kaušo liko nepaliestas. Jame esančias naujoviškesnes džiovyklas galima palyginti su jau matytomis zigzaginių krosnių pastate.

Įspėjamasis ženklas apie bėginę transporto priemonę
Pakeliui.
Išlikęs cechas
Nepalyginamai geresnis vaizdas.
Plytų spintos ceche
Išlikęs cechas pilnas plytų
Darbo laikas
Kabo ir darbo laikas
Įrengimų jungikliai
Ir ne visai lietuviški užrašai.
Plytų vežimėliai ceche
Ceche gausu plytų vežimėlių.
Plytų pilni vežimėliai
Dalis jų vis dar pilni plytų.
Plytų vežimėliai prie džiovyklų.
Paruošti prie džiovyklų.
 Džiovyklų tunelis
Vienas iš džiovyklų tunelių.
Plytų gaminimo įrenginys
Įrenginys, skirtas gaminti plytas, vėliau pritaikytas gaminti keraminius blokus, o šiuo metu, matyt, nebereikalingas.
Presas.
Presas

Pačiame cecho gale grubiai apardyta duobė užminė mįslę, ko čia trūksta. Paaiškėjo, kad čia visai neseniai dar stovėjo prieš tai laiko juostoje paminėti ir 1983 m. įsigyti itališki “Morando” įrengimai, skirti gaminti čerpes.

 Duobė buvusių įrengimų vietoje
Duobė buvusių įrengimų vietoje.
Cechų stogai
Aplankyta gamyklos dalis iš aukščiau.

Dalis veikiančių patalpų

Įdomu stebėti gamybos procesą ir apdulkėjusius, tačiau paskirtį atliekančius įrengimus.

Skelbimų lenta su patriotišku užrašu
Prie įėjimo – patriotiška skelbimų lenta.
Veikiantys įrengimai
Panašu į keramzito siurblius.
Elevatoriaus pradžia
Nekišk rankų!
Keramzito gamybai skirti įrengimai
Šiais loviais pastoviai bėga keramzitas.
Siaura laiptinė tarp įrengimų
Galima pasilypėti ir dar aukščiau.
Besisukanti tunelinė krosnis.
Tame pačiame pastate sukasi ir tunelinė krosnis.
Dulkėse paskendęs prietaisas
Dulkių terapijos mašina 🙂

Elevatoriai

Pradžioje rašiau apie masyvius elevatorius, puikiai matomus nuo geležinkelio. Atėjo laikas ir jiems.

Elevatorių pastatai iš viršaus
Elevatoriaus patalpos viršuje
Welcome
Konvejeriai, jungiantys pastatus
Konvejeriu nuo elevatorių galima pasiekti ir gretimą pastatą.
Keramzito siurbliai
Šie keramzito siurbliai bandomi prikelti antram gyvenimui.
Storu dulkių sluoksniu pasidengusi techninė patalpa
Viskas, kaip tapo įprasta, padengta storu dulkių sluoksniu.
Langai, aptaškyti smala
Kažkas užsimanė pažaisti su smala.
Užrašas "Palemono keramika" ant stogo
O kažkas užsimanė ant stogo.

Daugiau keramikos

Štai tokia ši virtuali ekskursija istorinės gamyklos koridoriais. Jei manote, kad visa tai jums patiko, kviečiu toliau sekti projekto veiklą ir pasidalinti su kitais, o jei manote, kad norite daugiau keramikos, nuorodas palieku žemiau.

uždaryta.lt
Palemono keramika Jau seniau lankytas objektas tik šį kartą daugiau dėmesio stogams. •Įkurta 1922m. •Sovietmečiu, kartais per dieną buvo pagaminama net 5000 plytų •1965m. Pastatytos tunelinės…
Apleista keramikos gamykla Palemone
Kauniečiams pasisekė - jie panosėje turi tokį objektą, kurio ne gėda parodyti net užsienio svečiams. Jo pavadinimą galima kildinti kiek nuo senovės graikų ar romėnų, legendos…
OBCDN at Palemonas Ceramics Factory - Antidote #10
OBCDN (aka Obsidian) delivers DJ set for Antidote in Kaunas, Lithuania. The techno DJ set was recorded live at Palemonas Ceramics Factory (Palemono Keramika)…

Informacijos šaltiniai

M. Drėmaitė, „Progreso meteoras. Modernizacija ir pramonės architektūra Lietuvoje 1920–1940“. Vilnius, 2016 m.
LRT laida “Stop juosta. Maršrutas nr. 23 – statybinių medžiagų ir metalo pramonė”.
AB „Palemono keramikos gamykla“ oficiali internetinė svetainė.

Komentarai