Kas tai?

Kas tai?

Jūs atidarėte langą į uždarytų vietų tinklaraštį ir įžengėte į teritoriją, kurioje pašaliniams vaikščioti draudžiama. Atsargiai! Už lango pavojinga zona, privati valda, byrantis tinkas ir piktas šuo, saugantis sustojusią praeitį.

Tai urbanistinio paveldo tyrinėjimo tinklaraštis, kurio autorius Mantas Gontis kuria fotopasakojimus, atveriančius nepelnytai apleistas urbanistinio paveldo erdves virtualioms ekskursijoms. Sužinokite apie jas pirmieji, prenumeruodami tinklaraščio naujienlaiškį.

💡
Projektas įkurtas 2017-asiais: išleistas pirmasis vaizdo reportažas iš buvusios civilinės saugos slėptuvės Kaune. Nuo pat pradžių projekto tikslas išliko supažindinti besidominčius su neturistiniais, įvairiaspalvę praeitį turėjusiais, tačiau šiomis dienomis apleistais ir visuomenei neprieinamais objektais. Šiuo metu yra kuriami fotopasakojimai tinklaraštyje Uždaryta.lt. Praeityje kurtus vaizdo reportažus galite rasti Youtube platformoje.

D.U.K.

Uždaryta?

Tai objektai (įstaigos, gamyklos, transporto priemonės ir pan.), kurie praeityje turėjo savo paskirtį, bet dėl nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių tapo nebereikalingu urbanistiniu paveldu, buvo apleisti ir palikti likimo valiai.

Kodėl tai įdomu?

Domintis tokio tipo objektais atsiranda unikali galimybė atsakyti sau į klausimą: “o kaip buvo anksčiau?”, pažvelgti į praeitį bei atrasti jos paliktus pėdsakus, virtualiai patenkinti savo smalsumą, praplėsti akiratį bei kitokiu žvilgsniu atrasti savo rajoną, miestą, o gal ir visą Lietuvą.

Kaip viskas prasidėjo?

Apleistas vietas atradau senokai. Važiuodamas ar eidamas pro lentomis užkaltus pastatų langus neretai susimąstydavau, kas galėtų slėptis tokio objekto viduje, kodėl jis apleistas ir nebenaudojamas, ar jame vaidenasi?… Tokie ir panašūs klausimai bei svarstymai privedė prie to, kad neplanuotai aplankytas pirmasis apleistas objektas netrukus padėjo man susipažinti su visa miesto tyrinėjimo (angl. urban exploration) veikla ir kultūra Lietuvoje, kurios dėka per pastaruosius kelis metus pavyksta pačiam save nustebinti tuo, ką galima rasti mūsų šalyje.

Tai kas tas miesto tyrinėjimas?

Galbūt teisingiau tai būtų vadinti urbanistinio paveldo tyrinėjimu. Jo metu yra ieškomos, atrandamos ir aplankomos visuomenėje pamirštos, uždarytos ir dažnai tapusios nebereikalingomis vietos, artimesnėje ar tolimesnėje praeityje veikusios pagal savo paskirtį, o vėliau, dėl skirtingų priežasčių tapusios apleistos ir nebenaudojamos. Tyrinėtojas tampa pats sau gidas, o jo maršrutas, žinoma, neturistinis. Bandoma išsiaiškinti tyrinėjamo objekto istorija, paskirtis bei uždarymo priežastys. Tyrinėjant itin svarbu po savęs palikti objektą tokį, koks buvo prieš aplankant.

Kur čia?

Jei konkretaus objekto vieta nėra nurodyta, objektas yra avarinės būklės, pavojingas, saugomas. Dažnu atveju siekiama ir apsaugoti pačią vietą nuo neadekvačiai besielgiančių asmenų, kurie kelia grėsmę objekto suniokojimui. Tyrinėjant tokius objektus svarbu prisiminti šūkį „Neimk nieko – tik nuotraukas, nepalik nieko – tik pėdsakus”.

Atsakomybė ir kontaktai

Visas tinklaraščio turinys yra kuriamas edukaciniais tikslais. Aprašyti objektai daugeliu atvejų yra avarinės būklės, pavojingi ir nepritaikyti lankymui. Autorius neatsako už jūsų veiksmus, saugumą ir sveikatą lankantis aprašytuose objektuose.

Klausimais, pastebėjimais ar įspūdžiais dalinkitės el. pašto adresu  info@uzdaryta.lt.