Bendras salės vaizdas pro projektoriaus angą

Open House Vilnius 2024. I diena

Šią gegužę įvyko 10-asis „Open House Vilnius“ - pirmasis, į kurį pasileidau visam savaitgaliui ir pasimėgaudamas užpildžiau visą nuotraukų galeriją.

Architektūros savaitgalis

„OH Vilnius“ trumpiniu yra vadinamas atviros architektūros savaitgalis, kurio idėja ypač artima tiek uždaryta.lt tinklaraščio autoriaus, tiek ir jo skaitytojo bendram interesui. Tai žinoma yra visuomenei neprieinamų architektūros objektų iš praeities tyrinėjimas. Būtent šio polinkio (dažniausiai sveikatai nežalingo) vedamas nuo vaikystės vaikausi pastatų užkaltomis durimis, o gegužę asocijuoju su nuo 2015 metų Lietuvoje vykstančiu openhausu, vieną savaitgalį paverčiančiu strateginiu stovėjimo gyvose eilėse planavimu.

Statistikos departamentas

  • Iš viso aplankyti 9 objektai ir 1 meninis pasakojimas.
  • Pirmąją dieną - 5 pastatai.

Pirmoji diena

Salės, stogai ir modernizmas - viskas ko tereikėjo, tekėjo prieš manas akis, o laikančiosios kūno konstrukcijos neprieštaravo kojų dienos pratęsimui visam savaitgaliui.

Keistuolių teatras

Architektas - Jurijus Koninas, 1984

Ekskursijų maratoną nusprendėme pradėti Viršuliškėse. Pirmąjį pastatą pavadinti „vėlyvojo modernizmo objektu, neseniai patyrusiu rekonstrukciją“ būtų labai neorginalu, mat apibūdinimas tiktų didžiajai daliai vietų, kurias aplankėme (matyt labai siauras asmeninis interesas arba esminė programos objektų tendencija). Užtat įsiminė interjero detalė - plieninės įėjimų arkos, kuriančios makabriškai žaismingą moderniosios adamsų šeimynėlės buveinės nuotaiką.

Iš nuogirdų ir užrašų:

💡
Prieš kiekvieną sezoną scenos grindys pakartotinai nudažomos juodai.
💡
Raudona kėdė amfiteatre - geriausia vieta stebėti spektaklius.
Dalis kampuoto Keistuolių teatro fasado ir televizijos bokštas
Pirmyn į praeitį.

Lietuvos nacionalinis dramos teatras

Architektai – V. ir A. Nasvyčiai, 1981 (II rekonstrukcija)

Tai buvo viena iš tokių vietų, kurios dydį iš vidaus įvertinti tinkamai nepakanka net ir festivalio ekskursijos. Apgaulingą įspūdį sukuria išoriškai kuklus įėjimas, kontrastuojantis su vidinio kiemo dydžio foje (kadaise tai ir buvo vidinis kiemas po atviru dangumi), trijomis salėmis, vienu metu talpinančiomis virš 1 tūkst. žiūrovų, daugybe aukštų, taigi ir laiptinių, personalo patalpų, neprieinamų žiūrovams. Laimei (ir vidinei ramybei), suteikiama galimybė pakilti ant stogo. Išaiškėja mastelis, atsiveria vaizdas į katedrą ir pradeda lyti.

💡
Per trečiąją rekonstrukciją sudėtingas dekoracijų transportavimas išspręstas po teatru iškasus požeminį tunelį, skirtą aptarnaujančiam transportui pasiekti salę.
💡
Nukabinus foje nuo antrosios rekonstrukcijos puošiančius paveikslus paaiškėjo, jog už jų, tikriausiai taupymo sumetimais, plytos sumūrytos niekuomet nebuvo.

Lietuvos kooperatyvų sąjunga

Architektas – Justinas Šeibokas, 1978

Trečiasis dienos objektas openhauso programoje dalyvauja nuo pat festivalio organizavimo pradžios ir panašu, jog populiarumo nepraranda. Žavingas tiek žvelgiantiems nuo žemės, tiek nuo eksploatuojamų stogų. Kiek sunkus ir niūrokas stovintiems prie foje įsprausto vitražo - laukiantiems liftų.

Administracinio pastato fasadas su laukiančia eile žmonių
Interesantai.

Žemės ūkio duomenų centras

Architektas – V. E. Čekanauskas, 1971-1978

Ketvirtas eilės numeris priklauso turbūt mažiausiai tarp lankytojų populiariam objektui - buvusiam agronomijos institutui ir skaičiavimų centrui. Dalyje gigantiško pastato šiuo metu veikia Žemės ūkio duomenų centras, kita dalis išsikrausčius registrų centrui palikta vaiduokliams, kuriems nelabai yra ką veikti tuščiuose kabinetuose, nebent žvanginti grotomis algų išmokėjimo būdoje ar įsikūnyti į salės freską. Dėl to čia ir atėjome, o leido ir ant stogo!

💡
Pastato ilgis siekia 135 metrus.
💡
Vitražas antrame pastato aukšte funkcionalus - uždengia alaus daryklą.
Freska ant didžiosios salės sienų

V. Krėvės-Mickevičiaus ir V. Mykolaičio-Putino butai

Architektas - Mozė Cholemas, 1936–1938

Paskutinis, tikriausiai paskutinį kartą lankomas ir į „Open House Vilnius“ programą įtraukiamas objektas - pastatas su memorialiniais rašytojų butais, jau renginio metu pagarsėjusiais dėl miesto savivaldybės sprendimo, užveriančio šių patalpų, kaip muziejų duris. Kauno tarpukario architektūra kvepiantis 8+1 butų pastatas turtingas jame gyvenusių garsių lietuvių rašytojų pavardėmis. Čia sukaupta ir dalis jų asmenininių daiktų. Vizitas V. Mykolaičio-Putino bute padarė įspūdį ir priminė Kaune sėkmingai veikiančius ir miestą garsinančius „Art Deco“ bei „Amsterdamo mokyklos“ muziejus, taip pat įrengtus butuose. Pastarieji, tiesa, įkurti ir vystomi privačių asmenų iniciatyva, atlikus kruopštų restauracijos darbą. Gaila, jog Vilniuje toks potencialas išnaudotas nebus. Nuotraukose netrukus - dviprasmiškai sustojusi praeitis.

💡
Name gyveno V. Krėvė, V. Mykolaitis-Putinas, B. Sruoga, K. Boruta.
💡
Gidės teigimu, Vincas Mykolaitis-Putinas turėjo absoliučią klausą.
Įėjimas į pastatą, gidė

Informacijos šaltinis

Open House Vilnius
Šiemet „Open House Vilnius“ renginys vyksta gegužės 18–19 dienomis ir kviečia aplankyti 60 išskirtinių pastatų Vilniaus mieste. „Open House Vilnius“ – tai galimybė pasinerti į išskirtinės ir kokybiškos miesto architektūros pažinimo džiaugsmą. Atviros architektūros savaitgalio metu istorijas pasakoja Vilniaus pastatai, kurie įprastai yra visiškai arba iš dalies neprieinami visuomenei. Ekskursijos nemokamos, renginys atviras visiems!

Komentarai